Számítógépeink és a kapcsolódó kütyük egyre több energiát emésztenek fel. Pár szokásunk megváltoztatásával nemcsak áramot (így pénzt) spórolhatunk, hanem a környezetet is kíméljük.
Lássuk, melyek a legeredményesebb energiatakarékossági praktikák a számítástechnika terén!
- Cseréld hatékonyabbra! A régi katódsugárcsöves (CRT) monitorok és asztali számítógépek jóval több áramot fogyasztanak, mint a mai vékony, LCD monitorok és laptopok. Új gép vásárlásakor mindig vedd figyelembe az energiafogyasztási mutatókat, címkéket!
- Tompítsd a monitor fényét! A számítógép tartozékai közül a monitor fogyasztja a legtöbb energiát. Tompítsd a fényét, vagy állítsd be, hogy pár percnyi nem használat után automatikusan váltson sötétebb képernyőre.
- Kapcsold ki a kapcsolódó gépeket! Kapcsold ki és áramtalanítsd a nem használt nyomtatókat, szkennereket stb.
- Állítsd le a felesleges folyamatokat! A számítógéped folyamatosan Bluetooth készülékeket vagy Wifi hálózatot keres, akkor is, amikor a préri közepén vagy? Csekkold, hogy milyen programok futnak folyamatosan, és állítsd le azokat, amikre nincs szükség.
- Dugj mindent egy kapcsolós hosszabbítóba! Használaton kívül így mindent egy kapcsolóval teljesen áramtalaníthatsz.
- Aktiváld az energiatakarékos üzemmódot! Minden modern operációs rendszer felkínálja az energiatakarékos üzemmód lehetőségét. Laptopoddal akkor is áramot takaríthatsz meg, amikor a hálózatról dolgozol.
- Húzd ki az energiavámpírokat! A bedugott mobiltöltők akkor is fogyasztanak áramot, amikor nem töltenek (ellenőrizheted: ilyenkor is melegek). Ilyenkor mindig húzd ki őket a konnektorból!
- Pihentesd a merevlemezt! Állítsd be a számítógépet, hogy használaton kívül tegye alvó üzemmódba a merevlemezt. Ez meghosszabbítja az élettartamát, és energiát takarít meg.
- Kapcsold ki! A legegyszerűbb és legnagyszerűbb energiatakarékossági mód: a kikapcsolás. Mindig kapcsold ki a géped éjszakára, és amikor nem használod. A kikapcsolt számítógép még az alvó vagy hibernált üzemmódban levő gépnél is kevesebb áramot használ.